REKLAM ALANI
REKLAM ALANI
Bilgi Adası – Bilgi, paylaştıkça artan hazinedir.

Bilge Kağan Kimdir?

Bilge Kağan Kimdir?
REKLAM ALANI

 Bilge Kağan,

  Göktürkler’in kurdukları Kutluk Devleti’nin hükümdarıdır. 683- 734  babası bu devletin kurucusu olan Kutluk (kutluğ) Kağandır. Kutluk Kağan öldüğü zaman Bilge Kağan 8 yaşındaydı. Onun için amcası kapağan Kağan hükümdar oldu. Kapağan kanun öldürülmesinden sonra, oğlunun hükümdarlığını Bilge Kağan ile kardeşi kültigin tanımadılar. onunla yaptıkları Savaş kazanarak Kutluk devletinin başına geçtiler. Bilge Kağan hükümdar, Kültigin ordu komutanı oldu (716). İki kardeş birlikte Devleti yönettiler.

 Bilge Kağan Türk boylarının çıkardıkları ayaklanmaları, kardeşinin yardımı ile bastırdı. Türk eşlerin hükümdarı sulu hanla iyi ilişkiler kurdu. yurdunu Kalkındırma ya çalıştı. Çinlilerle de anlaşmak istedi. Fakat  Çinlilerin ülkesinde karışıklıklar  ve ayaklanmalar çıkarmaktan vazgeçmeleri yüzünden onlarla savaşmak zorunda kaldı. Çinlilerin saldırısını önledi. Çin üzerine başarılı bir sefer yaptı. Çinlilerde düşmanlık sürüp gitti ayaklanmalarında sonu alınamadı. kültigin, oğuzların bir baskını sırasında öldürüldü. Kül Tigin için büyük bir cenaze töreni yapıldı. bu törene, dost ve düşman devletlerden ve Kutluk Devleti’ne bağlı topluluklardan temsilciler geldi. Bilge Kağan, Kahraman kardeşinin mezarını yaptırmak ve ona bir anıt diktirmek için Çin’den sanatçılar getirtti.  Anıt üzerindeki yazıtı,  yeğenleri Yuluğ  Tigin hazırladı. bu yazıt, Orhun harfleri ile Türkçe ve Çince yazıldı. Anıt kuşu çaydam’da dikildi.

Bilge Kağan Ne Zaman Öldü?

       Bilge Kağan bundan sonra Çinlilerle iyi ilişkiler kurdu. bir Çinli prensesle evlenmek üzereyken, bir seferden dönüşte zehirlenerek öldürüldü (734). Bilge Kağan Türk Birliği’ni sağlamak için büyük çaba göstermiş ve başarılı olmuştur. ölümü, ülkesinde ve komşu ülkelerde üzüntü ile karşılandı Çin’de bile yas ilan edildi kardeşi kültigin  Kağanın  yanına gömüldü. Onun için de bir anıt dikildi. yazıtını yine Yuluğ Tigin hazırladı.

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ