REKLAM ALANI
REKLAM ALANI
Bilgi Adası

AHİLİK NEDİR?

AHİLİK NEDİR?
REKLAM ALANI

Ahilik nedir? 

               Anadolu Selçuklu Devleti yıkıldığı sıralarda,  sosyal düzeni korumak için kurulan bir örgüttür. Ahiliğin, Osmanlı devletinin kuruluşunda da önemli bir rolü olmuştur. Aslında bu örgüt kardeşlik anlamına gelen Fütüvvet adını taşıyordu. Reislerine ahi deniliyordu. ahiler, çok sıkı bir ahlaki  disipline uyarlar, birbirlerine yardım ederlerdi. Hükümdar olmadığı zamanlarda Ahi şeyhleri, onların görevleri yerine getirirler, güvenliği sağlarlardı.XIV.Yüzyılın başlarında anadolu’yu dolaşan ünlü gezgin  İbni  battuta, Anadolu’nun birçok şehrinde gördüğü ve kardeş Yiğitler adını verdiği ahilerin vaziyetlerin dansöz eder. Köylere kadar yayılmış bu örgütün esası yardımlaşma ve topluluk düzenli koruma idi. bunların, yabancıları ağırlama, yedirme ve içirme de, eşkiyaları kötülük yapanları yok etmede, dünyada benzeri yoktu. 

              Ahiler, akşama kadar kazandıklarını  reislerine getirirlerdi. bununla yiyecek, içecek alınır, konuklar ağırlanır beraberce yenilir içilir, Gecenin bir bölümü sema ile geçirirdi. ahilerin kıyafetleri ayrı idi. hırka, üzerine Sarık sarılmış beyaz yünden bir külah ve mes şeklinde ayakkabı giyerlerdi. kemerlerinde uzun bir saldırma taşırlardı. yaptıkları işte, alışverişte ve kazançta dürüstlükten ayrılmazlardı.  

               Ahilik ahlakının 4 önemli prensibi vardı: 

Güçlü ve üstün durumda iken Affetmek; Kızgın iken yumuşak davranmak; Düşmana iyilik etmek; Kendisi muhtaç iken bile başkasına vermek. 

Ahiliğe yeni girenler, hem Ahi müridi, hem de bir mesleğe çırak olurlardı. kendisine şalvar giydirilip,kuşak kuşatılırdı. Ahilik en çok esnaf örgütü arasında yayılmıştı. Çünkü o zaman, devlet otoritesi zayıflamış olduğundan, soygunculara karşı iş yerlerini ve mallarını koruyabilmeleri için en çok esnafın birliğe ve korunmaya ihtiyacı vardı. bu amaçla silahlı Birlikler de kurulmuştu. Osmanlılar, ilk zamanlarda ahilerden yararlanmışlardır. Osman Bey’in kayınbabası ve birçok sıra arkadaşı bu  örgüttendi.

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ