REKLAM ALANI
REKLAM ALANI
Bilgi Adası

Ak Hun (Eftalitler) İmparatorluğu Kimdir?

Ak Hun (Eftalitler) İmparatorluğu Kimdir?
REKLAM ALANI

          Ak hun İmparatorluğu

Batı Türkleri ile Kuzey Afganistan’da  Hunların bir bölümü tarafından kurulan Türk devletidir. (V-VI. Yüzyıl) Ak hunlara Eftalit adı da verilmiştir. Bunlar Büyük Hun İmparatorluğu’nun dağılmasından sonra bu bölgeye gelmişlerdir. Ak Hunlar, güçlü bir devlet meydana getirdiler. komşuları olan İran’daki Sasani Devleti ile bazen dost oldular bazen de şiddetli savaşlar yaptılar. Hanları Aksungur’un zamanında sasanilerin iç işlerine karıştılar. istedikleri ve bu devleti vergiye bağladılar. bir yandan da ülkelerini Hindistan’a doğru genişlettiler. Kandehar, Kabil ve dolaylarını aldıktan sonra  Pencap  bölge bölgesini ele geçirdiler.  Bu sırada hükümdarları  Toraman’ı.

         Ak hun İmparatorluğu,  en geniş sınırlarına V. yüzyılın  sonlarında ulaştı. Toraman’ın ölümünden sonra   hükümdar olan Mihragula,  Budizm’in düşmanıydı. Türklerin Budist olmamalarına çalıştı. Bu amaçla çok sert önlemler aldı.

Ak hunlar,avarlarla  dost idiler.  Onlar ile İpek ticareti yapıyorlardı. Göktürklerin, avarları ortadan  kaldırması, bu iki Türk devletini karşı karşıya getirdi.  Öte yandan sasaniler  de Ak hunların baskısından kurtulmak istiyorlardı. Onun  için  Göktürklerle sasaniler, Ak hunlara karşı birleştiler. Göktürkler, Ak hunları  yenilgiye uğrattılar ve onların ülkelerini sasanilerle paylaştılar. Maveraünnehir’i Göktürkler, öteki yerleri sasaniler aldılar. O sırada Batı Göktürkler’in başında  İstemi Kağan bulunuyordu. Böylece 150 yıl süren Ak hun İmparatorluğu sona erdi.

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ