REKLAM ALANI
REKLAM ALANI
Bilgi Adası

Akıncılar Kimlerdir,Silahları Nelerdir?

Akıncılar Kimlerdir,Silahları Nelerdir?
REKLAM ALANI

Akıncılar

  Osmanlı İmparatorluğunun hafif adlı askerleri olup, Rumeli’de  sınırlara yakın bölgelerde bulunurlardı. Çok düzenli örgütleri vardı. Hepsi Türk asıllı idiler. Savaştan önce,   düşman Topraklarına şiddetli akınlar yaparlardı. Görevleri Sınırları korumak, Ordunun  düşman ülkesinde güvenle ilerlemesini sağlamaktı. Akıncılar, Ordudan birkaç gün önde giderler, keşif yaparlar,  düşmanın toplanmasına engel olurlar, korku ve şaşkınlık meydana getirirlerdi.

Akıncıların Silahları Nelerdir?

Akıncıların silahları, 1 zırhlı göğüslük,mızrak,kalkan,kılıç,pala ve başı topuzlu bir Bozdoğan’dı. Yiyecek işlerini atlarının yerlerini astıkları kuşhane denilen bir küçük tencere ile görürlerdi. Bu tencerede pirinç kavurma ve pastırma pişirerek veya kavurarak yerlerdi. Akıncılar, Ocak halinde birkaç bölgede toplanmışlardı. Komutanları ünlü Türk beylerinin torunları idi. Evrenosoğulları  Akıncıları Arnavutluk ve Dalmaçya taraflarında Mihaloğulları akıncıları Semendire ve Sırbistan bölgelerinde ve daha sonra Macaristan’da Malkoçoğulları akıncıları Silistre yöresinde Turhanoğulları akıncıları Morada bulunurlardı.

 Akıncılar en çok venediklilerin topraklarına, Macaristan’a ve Almanya’ya akın yapmışlardır.  Sayıları  40-50 bin kişi kadar olan akıncılar XVI.yüzyılın sonunda  önemini yitirmişlerdir.

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ