REKLAM ALANI
REKLAM ALANI
Bilgi Adası

Ali Paşa Kimdir?

Ali Paşa Kimdir?
REKLAM ALANI

Mehmed Emin Âli Paşa (d. 5 Mart 1815 – ö. 7 Eylül 1871 )

Tanzimat döneminin ileri gelen devlet adamlarındandır(1815-1871). Abdülmecid ve Abdülaziz saltanatlarında 5 kez olmak üzere toplam 8 yıl 3 ay sadrazamlık yapmıştır.

Yoksul bir ailenin çocuğu olduğu için okuyamadı. Divan-ı Hümayun’a katip olarak girdi.(1830) kendi kendine yetiştirmeye çalıştı ve Fransızca öğrendi. 3 yıl sonra divan-ı Hümayun tercüme odasına geçti. Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde Dışişleri ile ilgili görevlerde bulundu. zekasını ve çalışkanlığını beğenen Mustafa Reşit Paşa, onun yetişmesine ve ilerlemesine yardım etti.

Ali Paşa, Padişah Abdülmecid zamanında Londra büyükelçiliği’ne atandı.(1841)  3 yıl bu görevde kaldı. onra İstanbul’a döndü. Mustafa Reşit Paşa sadrazam olunca, onu dış işleri bakanlığı’na  getirdi(1846). 38 yaşında iken de sadrazam oldu.(1852). Ali Paşa, birçok önemli görevlerde bulundu. 7 kez Dış işleri Bakanlığı’na, 5 kez de sadrazamlığa getirildi.

Mustafa Reşit Paşa, Ali Paşa ve Fuat Paşa, Tanzimat Devri’nin 3 büyüklerindendir. Devlet yönetiminde yetki ile iş görmüşlerdir. Ali Paşa Kırım Savaşı’ndan sonra toplanan Paris kongresinde, Osmanlı baş delegesi olarak bulundu. Burada izlediği politika ile yabancılara başarılı bir diplomat olduğunu kabul ettirdi. Paris Antlaşması’nı o imzaladı. Ali paşa Fransa’ya yakınlık gösteren bir dış politika izlemişti. Rusya ile de bozuşmamaya önem vermiştir.

Fransa imparatoru 3 Napolyon’un( Napoleon) Rusya’ya yenilmesi, Osmanlı Devletini de güç durumda bıraktı. Rusya, Karadeniz’in tarafsızlığına bağlı olmadığını açıkladı. Bu gelişmeler, çok yorulmuş olan Ali Paşa’nın sağlığını bozdu. Fakat ölünceye kadar görevinin başından ayrılmadı. 

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ