REKLAM ALANI
REKLAM ALANI
Bilgi Adası

ALLAH’IN SIFATLARI NELERDİR?

ALLAH’IN SIFATLARI NELERDİR?
REKLAM ALANI

ALLAH’IN SIFATLARI

Bizler, Allah’ın isimleri ve sıfatları ile tanırız. Allah’ın sıfatları zati ve subuti olmak üzere ikiye ayrılır.

ZATİ SIFATLAR

  Allah’ın zatını özelliklerini belirten sıfatlardır.

  onlar da şu 6 sıfattır.

 1- Vücud: Var olmaktır.  Allah’ın varlığı kendindendir. Her şey, varlığını onun varlığına borçludur.

2- Kıdem: Başlangıcı olmamak, ezel’i olmak demektir. Yani Allah hep vardı. Allah’ın olmadığı bir dönem yoktu

3- Beka: Ebedi olmak, varlığının sonu olmamaktır, Allah sonsuza kadar var olacaktır.

4 –Vahdaniyet: Bir olmak demektir. Allah’ın eşi benzeri yoktur. Tektir. vahdaniyetin zıttı birden fazla olmak, eşi ve benzeri olmak demektir ki bu Allah için düşünülemez. Allah’ın eşi, benzeri olduğunu düşünmek, inanmak, Allah’a şirk, yani ortak koşmak demektir.

5- Muhalefetün lil havadis: Allah sonradan meydana gelen, yaratılmış olan hiçbir şeye benzemez. Allah bizim düşündüğümüzün ötesinde bir varlıktır. Bununla ilgili olarak Kur’an’da ‘’ …..onun benzeri, gibisi yoktur…….’’ buyrulmuştur.( Şura,42/11)

6- Kıyam binefsihi: Allah’ın varlığı kendindendir. Bir başka varlığa muhtaç ve bağımlı değildir. Eğer  öyle olmuş olsaydı, O, Allah olamazdı. Halbuki O’ndan başka her şey O’na muhtaçtır. O’nun tarafından yaratılmıştır. ve varlığının devamı da O’na bağlıdır .

‘’O  Sameddir.( başkasına ihtiyaç duymayandır.)’’ (İhlas,112/2)

SUBUTİ SIFATLAR

 Allah’ın varlığının gerektirdiği sıfatlardır.  Allah’ın bu sıfatlara sahip olmaması düşünülemez. O sıfatlarda şu 8 sıfattır.

1- Hayat: Diri olmak demektir. Allah,  kendine ait bir hayata sahiptir ve diğer canlılara da  hayat veren O’dur.

2:  İlim: Allah herşeyi bilir.  Geçmişi de geleceği de, olmuştu da olacağı da, gizli’yi de açığı da bilir. O’nun bilgisi sonsuzdur.

3:Semi’:  İşitmek demektir. Allah herşeyi işitir.

4: Basar: Görmek demektir. Allah her şeyi görür. görmesi için uzakta, yakında, karanlıkta, aydınlık’da olması fark etmez. O’her şeyi görür. O’ndan gizli hiçbir şey olamaz.

5- İrade: Dilemek demektir. Allah’ın dilediği bir şey hemen olur. Dilemediği bir şey de olmaz. Kur’an-ı Kerim’de ‘’ O’nun emri: bir şeyi dilediği zaman ona ol demesinden ibarettir. O da hemen oluverir.’’( Yasin,36/82)

6. Kudret: Gücü yetmek demektir. Allah’ın her şeye gücü yeter.’’ Göklerde ve yerde hiçbir kuvvet Allah’ı aciz bırakamaz’’ (Fatır,35/44)

7. Kelam: Söylemek,  konuşmak demektir. Allah, bu sıfatı ile peygamberleri ile konuşur, kitaplar gönderir. ancak onun konuşması kendine özgüdür. nasıl olduğunu biz bilemeyiz.8- Tekvin: Yaratmak, var etmek demektir. Allah herşeyin yaratıcısıdır. ‘’ O’her şeye vekildir.’’(Zümer  39/62)

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ