REKLAM ALANI
REKLAM ALANI
Bilgi Adası

Sultan ALPARSLAN Kimdir?

Sultan ALPARSLAN Kimdir?
REKLAM ALANI

Alparslan kimdir.

Büyük Selçuklu hükümdarıdır.(1029-1072)   Çağrı Bey’in oğludur. her alanda iyi yetişmesine önem verilmiştir. gençliğinde, başarı ile sona eren birçok sefere ve savaşa katıldı. değerli ve yiğit bir komutan olarak tanındı. Babası öldükten sonra onun yerine Horasan Meliki oldu. Amcası Tuğrul Bey evlat bırakmadan ölünce, Selçuklu sultanlığına getirildi.(1063) .

Alparslan, ek iş olarak iş güvenliği sağlamaya çalıştı. kendisine karşı çıkan beyleri yönetimi altına aldı. Aslan Bey’in oğlu kutalmış ayaklanmasını bastırdı. değerli bir devlet adamı olan nizamülmülk’ü Vezir yaptı. ndan sonra İslam ülkeleri için büyük bir tehlike yaratan Doğu Roma İmparatorluğu sınırlarına doğru sefere çıktı. gürcistan’ı baştan başa geçti. Kralına vergiye bağladı. ani ve Kars kalelerini aldı(1064). ünlü Türk komutanlarını Anadolu’nun fethine gönderdi.  bundan sonra, iç işlerini düzenlemek üzere Mevr’e döndü. oğlu melikşah’ı Veliaht yaptı.  Anadolu’ya giren Türk Kuvvetleri Marmara ve Ege Denizi kıyılarına kadar ilerlemişlerdir. Doğu Roma İmparatorluğu çok güç duruma düşmüştü. Anadolu, Türklerin eline geçmek üzereydi. una engel olmak isteyen İmparator Romanos Diogenes , Türk Kuvvetleri üzerine sonuç vermeyen saldırılarda bulundu.

       Alparslan, 1070 yılında Mısır’a doğru bir sefere çıktı. Malazgirt aldıktan sonra Halep önlerine geldi. bu sırada romanos diogenes’in  Doğu seferine çıktığını ve Azerbaycan’a girmek istediğini öğrendi. askerlerinden bir bölümünü Suriye bırakarak hızla geri döndü. yanındaki kuvvetler az olduğu için, imparatorla hemen savaşmayı uygun bulmadı. vakit kazanıp yeni kuvvetler toplamak amacıyla imparatora elçiler gönderdi. Barış yapmalarını istedi. akat kendisini beğenmiş İmparator, Sultan’ın nerede teslim olacağını ve derhal çadırını söküp uzaklaşmasına söyleyerek elçileri geri yolladı.

Sultan Muhammed Alparslan

         Alparslan, İmparatorun bu davranışı üzerine savaşa karar verdi. iki Ordu, Malazgirt Ovası’nda karşılaştı. 26 Ağustos 1071. Çok şiddetli bir çarpışma oldu.  Doğu Roma ordusu Bozguna uğradı. İmparator tutsak edildi. Alparslan, imparatora Çok iyi davrandı. hatırına sordu, teselli edici sözler söyledi. tutsak alınan Doğu Roma askerlerini serbest bıraktı. imparatorla bir anlaşma yaptı. İmparatorun yanına koruyucu askerler verdi. bir saldırıya uğramadan ülkesine gitmesini sağladı.

         Malazgirt Savaşı’nın çok önemli sonuçları olmuştur. Bundan sonra Anadolu yolları Türklere açılmıştır.  Alparslan ilerisini görerek ‘’size öyle bir ülke aldım ki burası sonsuza kadar Türk vatanı olacaktır’’ demiştir.

Alparslan,  Anadolu’nun Fethi görevini komutanlarına vererek,  Batı Karahanlılar üzerine sefer yapmak için geri döndü. ordusuyla Maveraünnehir ne girdi, yolda aldığı bir Kalenin komutanı tarafından öldürüldü.

 Alparslan, Türk hükümdarlarının en büyüklerinden biridir. doğru,  Adil, ve güçlü bir devlet adamı, Cesur ve kahraman bir komutandı. ner diye Sözde durur, kimseye kötülük yapılmasını İstemezdi, Dinine bağlı, iyi yürekli ve cömertti. öteki dinlere de saygı gösterirdi. birçok medrese açtırdı. bilim adamlarını Kurulu, onlara bol maaş bağladı.  Alparslan’a hayatında

Adil Sultan, Cihan sultanı ,Fetihler babası denmiştir. 9 yıllık Hükümdarlığı çok başarılı geçmiştir öldüğünde 43 yaşındaydı. Allah rahmet eylesin. 

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ