Dansite Nedir? Dansite Düşüklüğü ve Yüksekliği Anlamı?

Dansite Nedir? Dansite Düşüklüğü ve Yüksekliği Anlamı?

Öncelikle dansite nedir, ne anlama gelir? Dansite kelime anlamı tahlillerin amacında olduğu gibi yoğunluk,kalın anlamına gelmektedir. İdrar da dansitesi ph idrarın ph değerini gösterir. Ortalama ph değeri 7 olarak ta bilinmektedir.

Dansite hastaların çoğu rahatsızlık ölçümlerinde olduğu gibi de bir tür tahlil adı olarak bilinmektedir. İdrar olarak adlandırdığımız (idrar normalde steril olarak kabul edilen vücut salgısı) sıvının yoğunluğunun ölçülüp vücudumuzdaki bir kısım faaliyetlerin yolunda gidip gitmediğini belirleyen bir çeşit ölçümdür.

Dansite Nedir? Dansite Düşüklüğü ve Yüksekliği Anlamı?

Dansite Nedir? Dansite Düşüklüğü ve Yüksekliği Anlamı?

Çoğu zaman SG olarak ta kısaltılmış haliyle de kullanılmaktadır. Dansiteyi genel olarak yükselten unsurlar idrarın soğutulması da ve protein atımıdır. Dansitenin yükselmesini de önlemek için bu unsurlar dan uzak durulmalıdır, aksi takdirde tekrar ölçümde yapılması gerekmektedir. Çünkü protein atılımı ve idrarın soğuması durumunda tahlil yapıldığı zaman yanlış sonuçlar elde de edilebilir de hatta sonuç ta vermeyebilir. Yapılan bu tahlillerde de sıvı ile idrar kıyaslaması yapılmaktadır.

Birçok hastalıklarda olduğu gibi üriner hastalıklarında bu tahlil çok büyük önem taşımaktadır. Çünkü idrar da tahlil sonucuna da  göre rahatsızlığın teşhisi konur. Yapılan idrar tahlilinin sonucuna göre izlenecek olan tedavi yolu belirlenir. İdrar tahlili sonucunda bir çok hastalığa da teşhis te konulabilir. ve her sonuç ta kendi başına bir de rahatsızlığın belirtisidir.

Peki Yapılan bu tahliller de ne işe yarar? Bu tahliller de neden yapılır? Dansite hangi rahatsızlığın da belirtisidir?

Dansite için yapılan tahliller ne işe yarar?

  • Normal şartlarda tüketilmesi gereken su miktarını da belirlemede yardımcı olunur.
  • Böbreklerin süzme potansiyeli de sınanır.(kronik böbrek ve yetmezliği hastalığında ise dansite 1010 un üzerindedir.)
  • Kalp yetmezliği hastalığının da teşhisine yardımcı olmaktadır.
  • İdrar yolları rahatsızlığının teşhisine yardımcı olmaktadır.

Ayrıca şunu da belirtmek gerekirse de laboratuvarlar arasında değer değişikliği gözlemlenebilir.

Normal olarak yolunda da giden bir dansite referans aralığı 1.010  ile 1.020 aralığında olmalıdır. Ancak bu aralıklar dışında da olabilmektedir. Belirtmiş ise olduğumuz da aralıklar dışında olduğu da durumlarda Refrattometre adıyla adlandırdığı’mız tıbbi cihaz ve cihazlarla ile tekrar ölçümü de yapılmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir