İlaç Çeşitleri, Özellikleri Ve Kullanım Alanları

İlaç Çeşitleri, Özellikleri Ve Kullanım Alanları

İlaç Çeşitleri, Özellikleri Ve Kullanım Alanları makalemizde günüzden bugüne ilaccesitleri ve ilaç çeşitleriyle ilgili tüm bilgi içeren makalemizi ve ilaç çeşitleri ile ilgili bilgi sahibi olmanızı okumanızı tavsiye ederiz.

ilaç çesitleri

ilaç çesitleri

ilaçlar 1900’lü yılların da başında ölümcül sonuçları doğuran birçok hastalığının günümüzde tedavisi de bulunmuştur. Şüphesiz bu tedavi yöntemleri’nin bulunmasında en önemli faktör ilaç sanayisinde ki gelişmelerdir. ilaçların geliştirilmesiyle insanlarında yaşam kaliteleri artmakta ve birçok hastalıkla mücadele de önemli birçok yollar alınmaktadır.

Hayvan ya da insan üzerindede hep meydana getirdiği gibi etki ile bir hastalığın tedavisini ya da hastalıktan korunmayı sağlayan kimyasal maddelere ilaç denir. ilaçların hastaya verilebilecek şekilde özel kalıplara da sokulmuş hallerine farmasötik şekli denir.

Peki ilaçlar neden hap, şurup, iğne, merhem gibi farklı formlarda kullanılır?

İlaçların hastaya kolaylıkla verilebilmesi veya uygulanabilmesi için uygulama yerlerine göre değişik farmasötik şekiller de hazırlanması da gerekir. Farmasötik şekiller katı. yarı katı ve sıvı farmasötik şekiller olarak ta üçe ayrılır:

a. Katı farmasötik şekiller; ağızdan ve diğer yollarla alınanlar olarak ikiye ayrılır. Ağızdan kullanılan katı ilaçların, tablet (komprime), draje, pilül, kapsül, kaşe, toz (pudra), paket gibi çeşitleri bulunmaktadır.

Tabletler, toz halindeki ilaçların çeşitli bağlayıcı maddeler karıştırılarak özel makinelerde sıkıştırılması ile elde edilir. Disk veya silindir şeklinde de bulunurlar. Köpüren (efervesan) tablet ve çiğneme tableti gibi şekilleri de vardır.

Paketler, toz hâldeki ilaçların tek kullanımlık dozlarının kağıttan yapılmış ufak paketlere koyulmasıyla hazırlanır.

Drajeler, tabletlerin içimini kolaylaştırmak amacıyla üzerlerinin şekerle kaplanması sonucu oluşur.

Kapsül, tadı ve kokusu hoş olmayan ilaçların kolay alınmasını sağlayan silindir, yassı ya da zeytin şeklinde jelatin koruyucular içinde hazırlanmış ilaç türüdür.

Pilül, ilacın toz halindeki etken maddelerinin bal gibi yapıştımı maddeler ile yoğurulduktan sonra küçük küreler haline getirilmesi ile elde edilir.

Toz (pudra), ilacın toz haline getirilmiş biçimidir. Sentetik veya doğal kaynaklı çeşitli ilaçlar toz haline getirilerek kaşık ya da diğer ölçeklerle ağızdan alınabilir.

Kaşe, tadı ve kokusu hoş olmayan ilaçların, nişastadan yapılmış, iç içe geçmiş iki kapak içinde toz ilaç bulunduracak şekilde hazırlanan, silindir şeklindeki biçimleridir.

Pastiller, toz halindeki ilaçların, yapıştırıcı maddelerle tatlandırılmış, ağız içinde emilerek eritilen, genellikle ağız boşluğundaki hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaç şeklidir.

Diğer yollardan kullanılan katı ilaçlar :

supozituvar (fitil), ovül, transdermal terapötik sistemdir. Supozituvarın, ana maddesi kakao yağı ve gliserinli jelatindir. Vücut boşluklarına ve girişlerine rahatça girebilecek koni şeklinde yapılmış ilaçlardır. Oda ısısında katı fakat vücut ısısında kolay eriyebilen ilaç şeklidir. Transdermal terapötik sistem, etkili bir maddenin flaster içine yerleştirilnıesiyie hazırlanan farmasötik şekillerdir. Göğüs ya da kulak arkasına yapıştırılarak ilacın ciltten absorbsiyonu (emilimi) sağlanır.

b. Yarı katı farmasötik şekiller, merhem (pomad)lerdir. Etken ilaç maddesinin vazelin, lanolin ve sıvı yağlar ile karıştırılarak ana madde içinde eritilmiş tereyağı kıvamında hazırlanmış yarı katı ilaç şeklidir. Deri ve mukoza hastalıklarının tedavisinde cilde sürülmek suretiyle dıştan uygulanır. Kıvamı daha katı olanlara pat denir. Merheme göre içinde su oranı fazla ve daha yumuşak ilaç şekline krem denir.

c. Sıvı farmasötik şekiller, solüsyon, tentür, eliksir, şurup, damla, süspansiyon, emülsiyon, layman, aerosoi ampul, viyal, flakon gibi çeşitleri vardır.

Tentür, bitkisel veya hayvansal ilaçların alkol, eter gibi eritkenler içinde hazırlanmış renkli, berrak sıvı ilaç çeşididir.

Solüsyon, etken ilaç maddesinin su veya başka bir çözücüde çözülmesiyle hazırlanan ilaç biçimidir. Ağız içine uygulanan şekline gargara denir. Damla olarak göze, burna, kulağa uygulanan ve ampul şeklinde uygulanan biçimleri de vardır.

Şurup, etken ilaç maddesinin 2/3 oranında faz-la şeker içeren sıvı ilaç şeklidir. Fazla şeker mikrop üremesini önler.

Ampul, viyal, flakon  içerisinde toz ya da sıvı etken madde bulunan steril şartlarda hazırlanmış cam kaplarda saklanan ilaç biçimidir. Ampul ve flakonda sıvı ya da toz ilaç bulunur. Toz ilaç varsa ayrı ampulde sıvı ilaçla karıştırılarak kullanılmak üzere paketlenir.

Eliksir, su ve alkol içinde etken maddenin tatlandırılmış ve kokusu düzeltilmiş halidir. Bu solüsyon ağız yoluyla alınır.

Süspansiyon, katı ilaçların bir sıvı içinde ufak partiküller halinde dağılması suretiyle elde edilir. Bir süre bekletildiğinde katı madde dipte çökebilir. Kullanılmadan çalkalanması

Damla, ufak miktarlarda verilir ve saymak suretiyle kullanılan solüsyondur. Ağızdan kullanılanları olduğu gibi göz, burun ve kulak damlası olarak dıştan kullanılanları da vardır.

gerekir.

Aerosol, etken maddeyi çözebilen özel sıvı içinde hazırlanmış ilaç biçimidir. Solunum yoluyla uygulanır.

Emülsiyon, bir sıvının diğer bir sıvı içinde ufak damlacıklar halinde dağılıp kolloidal bir karışım oluşturması ile elde edilir.

Lavman, rektal yoldan kullanmak için hazırlanmış solüsyon veya süspansiyon şeklindeki ilaç biçimidir.

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir