Düşük Nedenleri – Neden Oluşur Belirtileri Nelerdir

Merhaba sevgili okurlar eğer bu konu başlıklarını Düşük Nedenleri – Neden Oluşur Belirtileri Nelerdir  düşük nedenleri,düşük neden olur,dusuk neden olusur,düşük nedenleri nasıl araştırılır,düşük nedenleri ve belirtileri,düşük neden olur ve belirtileri,düşük neden olan bitkiler,düşük nedenleri ve tedavisi, arıyorsanız tamda doğru yerdesiniz demektir.

Düşük Nedenleri – Neden Oluşur Belirtileri Nelerdir

Düşük Nedenleri - Neden Oluşur Belirtileri Nelerdir

Düşük Nedenleri – Neden Oluşur Belirtileri Nelerdir

Gebelikte Düşük

Döllenen  yumurtacık, gebeliğin ilk üç ayın­da dölyatağı = rahime yerleşir ve düzenli şekil­de büyümeye başlamaktadır­­.

Bu dönem dölütün yaşama­sı yönün­den  çok önemlidir; çünkü gebeliklerin olağandışı biçimler­de sonuçlanmasına neden  olan hadise­ler bu aylar­da gerçekleşmektedir­­.

Bebeğin yaşamını sürdürmeye hazır olmasın dan evvel gebeliğin son bulma­sı olayına “düşük yapmak” denilir­­.

“Tehlike” İşareti
“Metroraji”, yani dış cinsel organlar yolu i­le dölyatağı kanama­sı düşük tehlikesi­nin belli başlı belirtisidir­­.

İlk üç ay içinde ( yani 10­.* 12­. haftalara kadar) bu kanamalar, daha sonrasındaki 6 ayın kanamalarına oranla çok daha sık görülmekte­dir­­.

Bu kanamalar, birçoğu kez bel ve kasık sancılarıyla beraber olur ve adet zamanın­da görülmekte olan ağrıları andırır; fakat onlar­dan daha şiddetlidir­­.

Sancılara, yuvalanmış yumurtayı dışarı atmaya çalışmakta olan dölyatağı kasılışları yol açar­. Bununla beraber kanama birçok sebep­lerden  ileri gele­bilir: Gebelik esnasın­da dölyatağın­dan kaynaklı olan kanamaların tümü bir düşük işareti olmaz­.

Bazı zamanlar “yalancı adet’ olarak isimlendiri­len  ve aybaşı kanamalarına çok benzeyen  kanamalar görebilirsiniz­. Bunlar sonrasındaki aylar­da da iki veya en  çok üç kez yinelenebilir­­. Kanama süresi genel olarak bir gündür­.

Bu huzursuz­luk belli bir tedaviyi gerektirmiyor­. Dinlenmeniz ve bu günler­de cinsel münasebete ara vermeniz yeter­.

Yalancı adet görmenin neden  olduğu en  büyük güçlük, gerçek adetin bittiği günü saptamaktır­­. Jinekolojik bir muayene, genel olarak kuşkularınızı gidermek için destek olmakta­dır­­.

Bu arada ultrasonografi ile el­de edilecek bulgularla, gebeliğin başlangıcı tam anlamıyla saptana­bilir­­.

 

Düşük 

Düşük tehlikesi olan durumların yaklaşık % 30 kadarı, düşükle sonuçlanır; düşük esnasın­da kanama iri doku parçaları ihtiva eder­. Dölyatağı boynu, kasılmalarla, bir veya iki parmak geçecek kadar genişlemekte­dir­­. Ağrılar gittikçe daha şiddetlenir­­. Böyle bir durumla karşılaşıldığı zaman hemen  en  yakındaki doğum kliniğine başvurarak, gebeliğin sürdük­ten  sonrasürmediği­ni kontrol ettirmek gerekir­­. Düşük, dördüncü aya doğru meydana gelecek olursa, o zaman dölütü saran zar parçalanarak, amniyon sıvısı dışarı boşalır­­.

Düşük Belirtileri Neler?

Cinsel organlarınızdan kan geldiği­ni görecek ve kasıklarınızda aralıklı olarak sancılar hissedecek olursanız, hemen  dinlenmeli ve çağıracak olduğunuz doktorunuzun önerilerine göre hareket etmeniz gerekir­­. Kanama az ve kanın rengi koyu kızıl ise, büyük bir ihtimalle gebelik normal evrimi­ni sürdürecek manasına gelmektedir­­. Yeter ki birkaç gün yataktan kıpırdamamayı göze alın­. Kanama bol, rengi de parlak kırmızıysa, o zaman detaylı bir jinekolojik muayeneden  geçmeniz ve tıbbi tedavileri uygulamalısı­nız­. Kanla karışık olarak gelen  doku parçalarını saklayıp, doktora göstermeniz gerekir, hekim bunların dölyatağı mukoza dokusun­dan mı, dölütten  mi kaynaklandığını saptar­.

Gizli Düşük Nedir?
Gizli düşük, farkına varmadan gebeliğin sona erme­si olayına denir; çünkü ne kanama görülür, ne de sancı olmakta­dır­­.  Fakat gebeliğin daha evvelki belirtileri gitgide azalıp ortadan kalkar; göğüsler yeniden  yumuşar, dölyatağı artık büyümez, bir­takım haller­de ise içinde dölütün bulunmuş olduğu sıvı geri emildiği için tam tersi küçüle­bilir­­. Ancak, gebeliğin kesintiye uğradığın­dan emin olmak amacıyla jinekolojik muayeneden  geçmek ve bazı tetkik­ler yaptırmak gerekir­­.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir