Gebelikte Beslenmenin Önemi

Gebelikte Beslenmenin Önemi :

Gebelikte Beslenmenin Önemi

Mutlu ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirmenin gerekliliklerin­den  birisi beslenmeye gösterilecek özenle bağlantılı­.

Yapılan incelemeler göstermekte­dir ki, sağlıklı bir bebek dünya getirmenin baş şart­ları n­dan birisi olan beslenmeyi düzene ve ba­riz bir sisteme oturtmak, bebeğini­zin ve si­zin sağlığınıza gösterecek olduğunuz özenin göstergesi sayılıyor­

Gebelikte Beslenmenin Önemi

Gebelikte Beslenmenin Önemi

Hamilelikten  önce hamilelikten  sonra

Yaşantınız artık hamilelikten  öncede ve hamilelikten de  sonra diye ikiye bölünmüş durumda mıı

Bebeğini­zin sağlıklı doğma­sı için her şey si­zin yaşam tarzınıza ve onun için yaptığınız küçük ama mü­him yaşam değişikliklerine bağlı­.

Eğer bebeğini­zin genler ve yapısı gereği herhangi bir sorunu yoksa, sağlıklı olma­sı adına bütün iş size düşüyor­. Onun daha sağlıklı, daha güçlü ve sağlam olma­sı artık si­zin elinizde­.

Bu da bilhassa beslenmenize dikkat etmenizle olanak­lı­.­.­. Eğer bütün hamileliğiniz boyunca, yani yalnız­ca dokuz ay gibi bir zaman diliminde yediğiniz şey­lere içtiklerinize dikkat ederseniz daha ileride ki yaşam, siz ve bebeğiniz için çok daha problemsiz geçecektir­­. Önce şu hamilelik evresi­ni atlatın­.­.­.

Emzirme sürecindeki beslenme düzeniniz de kendi kendi­ne yola girecektir­­. Zira ba­riz bir müddet aynı beslenme programına bağlı kalan vücut ister istemez metabolizmada değişikliklere gidiyor­. Siz sağlıklı bir bebek dünyaya getirmenin mucizesi­ni yaratırken, bu mucizeyi de devamlı kılmak amacıyla elinizden  geleni esirgemezsiniz herhalde­.

Ayrıca dengeli besle­nip geçirecek olduğunuz hamilelikte bebeğiniz kadar siz de rahat edeceksiniz­. Zira ağır, yağlı, bol kalorili, yiyecek açısın­dan fakir, kalori açısın­dan zengin yiyecekleri tüketmek si­zin sağlığınıza da zarar veriyor­.

Hem iyiden iyiye hantallaşan vücudunuz artık isyan etmeye başlar hem de türlü sağlık sorun­ları de beraberinde geliyor­. Fakat unutmamanız lazım olan bir şey bulunmakta­. Beslenmenize dikkat edin, sağlıklı bir yiyecek diyeti programı uygulayın derken, kendinizi aç bırakın demiyoruz­. Zira böyle bir durum si­zin kadar bebeğinizi de etkilemektedir­­.

Önemi olan olan bebeğin gelişimi­ni ve si­zin gebeliğiniz esnasın­da gereksinim duyduğunuz yiyecek maddelerini, eksiksiz olarak ba­riz bir program dahilinde almanız­. Örnek verecek olursak folik asit, demir, çinko, vitamin ve mineraller içeren  yiyeceklerden  tüketmeniz gerekir­­.

Üstelik hamileliğiniz süresince kendinize yani beslenmenize dikkat ederseniz, doğum sonrası aldığınız kilolar­dan kolaylık­la kurtula­bilir, bedenini­zin en  kısa bir zaman­da biçimli duru­ma gelmesi­ni sağlaya­bilirsiniz­.
Beslenme bozukluğu demek sorunlu bebek demektir.

Üstelik gerçekleştirilen  incelemeler hamilelik esnasın­da beslenme diyetinde tutarlılık gösteren  annelerin çocukları­nın sağlıklı doğma oranı­nın yüzde 95 olduğunu gösterir­­. Eğer devamlı atıştırır, sağlıksız ve yiyecek açısın­dan düşük gıdalar yerseniz bebeğini­zin erken  veya ölü doğma ihtimali artar­.

Ve üzülerek bildirmeliyiz ki beslenme bozukluğunuza bağlı bir şekil­de çocuklar­da zeka geriliği veya fiziksel kusurlar ortaya çıkar­.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir