7 başlıkta bu hafta nasıl geçti?

1-Perakende satışlarda iki yılın en sert aylık düşüşü

TÜİK verilerine göre, sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2023 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 6,5 azaldı, yıllık yüzde 21,5 arttı. Böylelikle Şubat’ta, perakende satışlarda 2021 Nisan ayından bu yana en sert düşüş yaşandı.

2-KKM girişi 53 haftanın zirvesinde

Kur korumalı mevduatta artış ivmesi devam etti. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, Kur Korumalı Mevduat hesaplarına 7 Nisan haftasında net giriş 75,8 milyar lira oldu. Veri, 53 haftanın zirvesi olarak kaydedildi.

3-ABD’de enflasyon Mart’ta tahminlerden iyi geldi

ABD’de tüketici fiyatı endeksi (TÜFE) Mart’ta aylık ve yıllık bazda beklentilerin altında kaldı. Çekirdek enflasyon ise yükselişini sürdürerek Fed’in ‘oyunda kalacağı’ beklentisini artırdı.

4-ABD ÜFE’de pandeminin başından beri en sert düşüş

ABD’de Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), Mart’ta aylık bazda yüzde 0,5 azalırken, yıllık bazda yüzde 2,7 artışla beklentilerin altında gerçekleşti.

5-ABD’nin büyük bankaları ilk çeyrekte kârını artırdı

ABD’de bilançolarını açıklayan büyük bankalardan JPMorgan, Citigroup ve Wells Fargo’nun net kârı faizlerdeki artış ve bankacılık krizinde mevduatların büyük bankalara kaymasıyla bu yılın ilk çeyreğinde artış gösterdi.

6-Rusya: Tahıl anlaşması mümkün görünmüyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Tahıl Koridoru Anlaşması’nın Rusya’yı ilgilendiren kısmının uygulanmadığı ve bu nedenle 18 Mayıs’tan sonra uzatılmasının mümkün görülmediğini açıkladı.

7-Bitcoin 30 bin doları aştı

En büyük kripto para birimi 24 saat içinde yüzde 7’nin üzerinde arttı.

Please follow and like us:

Bir yanıt yazın