Altında faiz baskısı sürüyor

Altın, yatırımcıların, önümüzdeki ay faizleri artırması beklenen Fed’in yönüne dair bilgi verebilecek yeni ABD verilerini beklemesiyle düşüşüne devam etti.

Spot altın ons başına 1977 doların altını test etti. Gram altın ise piyasalarda 1233 dolarları gördü.

Faizlerin daha fazla artacağına dair beklentiler, ABD’de ticari aktivitenin beklenmedik şekilde yaklaşık bir yılın en yüksek seviyesine çıkarak daha fazla fiyat artışı riskini ortaya koymasının ardından Şubat ayından bu yana en kötü haftasını geçiren altın gibi faiz getirisi olmayan varlıklar üzerinde baskı kuruyor.

Bu hafta büyüme, enflasyon ve ücretlerle ilgili açıklanacak son ABD verileri ilk çeyreğe ilişkin gayri safi yurt içi hasıla öngörülerinin tüketici harcamalarının yıla sağlam bir başlangıç yaptığını göstermesinin beklenmesiyle daha fazla parasal sıkılaştırmanın geleceği görüşünü güçlendireceği değerlendiriliyor.

Son haftalarda çok sayıda enflasyon göstergesi beklentilerin üstünde gelirken politika yapıcıların Mayıs ayındaki toplantıda 25 baz puanlık faiz artışı kararı alması bekleniyor.

Hedge fonlar 10 yıllık tahvil vadelilerinde net kısa pozisyonlarını rekor seviyeye yükseltmesi Fed’in fiyat baskılarıyla başa çıkmak için faizleri artırmaya devam edeceğini düşündüklerini gösteriyor.

Please follow and like us:

Bir yanıt yazın