En büyük gaz ihracatçısı Avustralya, yurtiçi fiyat tavanını uzatmak istiyor

Hükümet, Çarşamba günü yayınlanan bir taslak belgede, ilk gözden geçirmenin Temmuz 2025’te başlaması planlanarak, Doğu Kıyısı pazarı için Aralık ayında uygulanan gigajoule başına 12 Avustralya Doları (milyon İngiliz ısı birimi başına 7,60 dolar) sınırını genişletmeyi teklif etti. Tedbirleri 1 Temmuz’da başlayacak yeni mali yıla kadar tamamlamayı planlıyor.

İlk emisyon üst sınırının, yalnızca Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle tetiklenen artan enerji fiyatlarını sınırlamanın bir yolu olarak 2023’ün sonuna kadar sürmesi amaçlanmıştı. Taslak belgede yer alan yeni tedbirler kapsamında, yalnızca iç piyasaya arz yapan küçük üreticiler fiyat limitinden muaf tutulurken, daha büyük sağlayıcılar yurtiçi tedarik taahhüdü vermeleri halinde muafiyet için başvurabilecekler.

Hem sıvılaştırılmış doğalgaz ihracatçıları hem de Japonya ve Çin dahil olmak üzere büyük alıcılar, Queensland’deki üç LNG ihracat tesisini içeren Doğu Kıyısı pazarına yönelik düzenlemelerle ilgili endişelerini dile getirdi.

Hükümet, önlemlerin “Avustralyalı kullanıcılar için makul fiyatlarla yeterli Avustralya gazı arzını sağlayacağını, üreticilere arza yatırım yapmaları için ihtiyaç duydukları kesinliği vereceğini ve LNG üreticilerinin ihracat taahhütlerini yerine getirmelerine izin vererek Avustralya’nın güvenilir bir ticaret ortağı olarak kalmasını sağlayacağını” söyledi.

Please follow and like us:

Bir yanıt yazın