Gelecekte satışa sunulacak Android telefonlar, iPhone’lar gibi kapalı olsalar bile bulunabilecek

Android 14 ve sonrasını çalıştıran gelecekteki Android telefonlar, cihazlar kapalıyken bile cihazların daha kolay bulunmasını sağlayacak. Mevcut iPhone 14 ve iPhone 11’e kadar uzanan eski iPhone’lar zaten bu işlevi yerine getirebiliyor, ancak Google bu özelliği gelecek Android yükseltmesine eklemeyi planlıyor ve telefon üreticilerinden daha geniş destek almayı umuyor.

Bir telefonun, cihaz teknik olarak kapalı olsa bile bulunabilir kalmasının birkaç yolu var. Sızdıranlara göre Google’ın güncellemesinden sonra, telefonu siz kapattıktan sonra bile Bluetooth modülüne güç göndermeye devam edecek. Bluetooth özelliği, konum verileri ve kişisel tanımlayıcılar da dahil olmak üzere yakındaki cihazlara çeşitli veriler yayınlayabilir.

Tüm modern iPhone’lar ve en iyi Android telefonlardan bazıları konum için ultra geniş bant radyo (UWB) özelliğine de sahip. Bu, Apple’ın AirTag’lerinde kullandığı teknoloji ve harika çalışıyor. Google’ın da bir UWB konum belirleme etiketi üzerinde çalıştığı ve belki de bir sonraki Pixel telefonlarıyla birlikte piyasaya süreceği söyleniyor.

Please follow and like us:

Bir yanıt yazın