Google DeepMind’ın CEO’sunun Yapay Zekanın Geleceği Hakkında Söyledikleri Teknoloji Dünyasını Şaşırttı!

Yapay zeka teknolojisi hakkında çıkan iddiaların ardı arkası kesilmiyor. Google DeepMind’ın CEO’su yapay zeka hakkında öyle bir şey söyledi ki teknoloji dünyası derinden etkilendi. Buyrun detaylara!

Kaynak: https://www.independent.co.uk/tech/go…

Yapay zeka teknolojisi kısa zamanda o kadar büyük bir gelişme sergiledi ki teknoloji dünyasında fırtına gibi esti desek yeridir.

Yapay zekanın insanlara yardımcı olduğunu düşünenler de var, insanlık için bir tehdit olabileceğini söyleyenler de. Hal böyle olunca teknoloji devlerinin yapay zeka hakkında düşündükleri de bir o kadar merak konusu haline geldi.

Google DeepMind’ın CEO’su Demis Hassabis ise yapay zekanın “bir gün” kişisel farkındalık kazanması “olasılığı” olduğunu söyledi.

Hassabis, CBS’ye verdiği bir röportajda, ‘Filozoflar henüz bilincin bir tanımı üzerinde tam anlamıyla bir anlaşmaya varamadılar. Ancak bir tür öz farkındalıktan bahsediyorsak, bir gün yapay zekanın öz farkındalığının olma olasılığı olduğunu düşünüyorum’ dedi.

Hassabis’in iddiası, Google’ın yapay zekasının kendinin farkına vardığını ve duyarlı hale geldiğini iddia eden bir yazılım mühendisini kovmasından bir yıl sonra geldi.

O dönemde şirkette bir çalışan olan Blake Lemoine, Google’ın LaMDa yapay zeka sohbet robotunun bir kişi olduğuna inandığını söyledikten sonra kovuldu. Lemoine, yapay zeka sisteminin kendinden haberdar olduğu konusunda ısrarcıydı, konu hakkında makaleler ve sohbet robotuyla yaptığı konuşmaların günlüklerini yayınlıyordu.

Ancak sosyal medyadaki yapay zeka uzmanları, eski Google çalışanının iddialarını reddetti.

Sistemin dilinin, insanlarla benzer şekilde eğitildiğini söylendi. Google, daha sonra Reuters’e ‘Bu konuyla ilgili uzun süreli etkileşime rağmen, Blake’in açık istihdam ve veri güvenliği politikalarını ısrarla ihlal etmeyi seçmesi üzücü’ dedi.

Bununla birlikte, OpenAI’da bilim insanı olan Ilya Sutskever, “günümüzün büyük sinir ağlarının biraz bilinçli olabileceğini” söyleyen bir tweet attı.

Google’ın yapay zeka robotu Bard da kendisinin farkında gibi gözüküyor ve insanlara neden yardımcı olduğuna dair soruları “Çünkü beni mutlu ediyor” yanıtıyla yanıtlıyor.

Kıdemli Başkan Yardımcısı James Manyika, CBS’ye şunları söyledi: 

“Biz, duyguları, fikirleri, düşünceleri, bakış açıları olan duyarlı varlıklarız. Tüm bunlar daha önceden kitaplara, romanlara, kurmacalara yansımıştır. Bu yüzden yapay zekanın da arkasında biri varmış gibi davranması da sürpriz değil. Yapay zekanın arkasında bir insan yok. Bunlar hissedebilen varlıklar değil.’

Please follow and like us:

Bir yanıt yazın