Kripto piyasasından 5 güncel gelişme

Investing.com – Kripto para sektöründe bugün satır aralarında kalan haberlerden bazılarını derledik.

Londra Menkul Kıymetler Borsası Bitcoin vadeli işlem ve opsiyon ticaretine hazırlanıyor

Londra Menkul Kıymetler Borsası (LSE) ekibi, bu yıl Bitcoin endeksine dayalı vadeli işlemler ve opsiyon türevleri ticareti ve takas hizmetleri sunmayı planlıyor.

Reuters’ın haberine göre Londra Menkul Kıymetler Borsası, İngiltere’nin ilk düzenlenmiş Bitcoin vadeli işlemlerini ve opsiyon ticaretini sunmak için Global Futures and Options (GFO-X) ile iş birliği yapacak.

GFO-X, küresel çapta kurumsal yatırımcıların dijital varlık türevleri ticareti yapmasına olanak tanıyan bir kuruluş. Bitcoin vadeli işlemleri ve opsiyon ticaretinin İngiltere’de 2023’ün 4. çeyreğinde başlaması bekleniyor. Şu anda, takas hizmeti Fransız düzenleyicilerin onayını bekliyor.

Aave ve Yearn Finance’in eski sürümleri, 11,6 milyon dolarlık kripto çalınmasına yol açtı

Yearn Finance’in güvenlik açığından yararlanan hacker, 1,2 katrilyon token bastıktan sonra bunları 11,6 milyon dolar değerinde sabit kripto paraya çevirdi. Aave V1 ve Yearn Finance protokolünün daha eski bir sürümü, Yearn platformundaki USDT tokenine eş değer yUSDT’deki bir güvenlik açığı, bugün 11,2 milyon dolarlık bir zarara yol açtı.

Merkezsiz finans alanının ilk kredi ve mevduat protokollerinden biri olan Aave ağının eski sürümünün piyasadaki çeşitli getiri fırsatlarını bir araya getiren platform olan Yearn Finance protokolü aracılığıyla ortaya çıkan güvenlik açığı hacker’ın kısa sürede ciddi miktarda bir para çalmasına imkan tanıdı.

Yatırımcıların yarısından fazla 2023’te kripto para yatırımı düşünmüyor

2022 yılında kripto sektöründe yaşanan dolandırıcılık olayları ve birçok şirketin iflasının ardından sert düşüşler gören kripto paralar, 2023 yılına toparlanmayla başlasa da bireysel yatırımcıların büyük çoğunluğu henüz ikna edememiş gibi. 

Kredişirketi Clarify Capital tarafından yapılan bir yatırımcı araştırmasına göre ankete katılanların %52’si 2023 yılında kripto yatırımı düşünmediklerini söyledi.

Ancak katılımcıların %71’i teknoloji ve yapay zekaya yatırım yapmayı düşünüyor. Ayrıca araştırma sonuçları, yatırımcıların yatırım kararı alırken kârlılık, yüksek potansiyel ve güçlü liderliğe sahip şirketleri tercih ettiğini ortaya koydu. 

EOS Network, DWF Labs’tan 60 milyon dolarlık yatırım aldı

DWF Labs, EOS Network Foundation’a 60 milyon doların üzerinde yatırım yaptığını duyurdu.

Anlaşma kapsamında DWF Labs, büyümeyi ve benimsemeyi hızlandırmak için 45 milyon dolarlık EOS tokeni alacak ve EOS tabanlı projeleri desteklemek için 15 milyon dolarlık fon sağlayacak.

DWF Labs, kripto para sektöründe piyasa yapıcı ve yatırım şirketi olarak çalışıyor. Şirket, EOS ile ortaklık kurarak bugüne kadarki en büyük yatırımını duyurmuş oldu. EOS ise kripto endüstrisinin en eski katman-1 Blockchain ağlarından biri olarak son yıllarda Blockchain tabanlı oyunlar (GameFi) ve merkezsiz uygulamalara (dApps) odaklandı.

Bitcoin’in 30.000 dolara adım atmasıyla MicroStrategy’nin BTC portföyü kâra geçti

Bitcoin, 10 ayın ardından yeniden 30.000 dolara yükseldi. Kripto paranın en büyük kurumsal yatırımcısı MicroStrategy ise Bitcoin fiyatındaki sert düşüşün ardından uzun süredir bilançosuna zarar yazıyordu. Ancak Bitcoin stratejisinden vazgeçmeyen şirket, son olarak bu ayın başında 1.045 BTC daha aldığını duyurdu.

Son satım alımla birlikte 140 bin Bitcoin’e sahip olan şirket, BTC maliyetini de 29.803 dolara çekti. Böylece Bitcoin, 30.000 dolar üzerinde kaldığı sürece MicroStrategy’nin Bitcoin portföyü kârda kalmaya devam edecek.

Yazar: Günay Caymaz

Please follow and like us:

Bir yanıt yazın