Örnekler ve Uygulamalar: Asp ile Basit Bir Giriş Sayfası Tasarlama

Asp ile basit bir giriş sayfası tasarlamak için şu adımları izleyebilirsiniz:

 1. Yeni bir ASP sayfası oluşturun ve HTML formunu ekleyin. Formun içinde kullanıcı adı ve şifre girişi için iki adet metin kutusu ve bir buton olmalıdır:
<form method="post" action="giris.asp">
  Kullanıcı Adı:<br>
  <input type="text" name="kullaniciAdi"><br>
  Şifre:<br>
  <input type="password" name="sifre"><br><br>
  <input type="submit" value="Giriş Yap">
</form>
 1. Giriş butonuna tıklandığında, formun verileri sunucuya post edilecektir. Giriş işlemini gerçekleştirmek için post edilen verileri okuyup doğrulama işlemini yapmanız gerekiyor. Bunu için giris.asp adında yeni bir ASP sayfası oluşturun ve aşağıdaki kodları ekleyin:
<%
Dim kullaniciAdi, sifre
kullaniciAdi = Request.Form("kullaniciAdi")
sifre = Request.Form("sifre")

If kullaniciAdi = "admin" And sifre = "1234" Then
  Response.Write "Giriş başarılı!"
Else
  Response.Write "Kullanıcı adı veya şifre hatalı!"
End If
%>

Bu kodlar, kullanıcı adı ve şifre değerlerini okuyacak ve eğer doğru ise “Giriş başarılı!” mesajını, yanlış ise “Kullanıcı adı veya şifre hatalı!” mesajını yazdıracaktır.

 1. Kodları kaydedin ve web tarayıcınızda giriş sayfasını açın. Kullanıcı adı ve şifre alanlarına “admin” ve “1234” değerlerini girin ve Giriş Yap butonuna tıklayın. Eğer doğru giriş bilgileri girdiyseniz “Giriş başarılı!” mesajını göreceksiniz. Yanlış bilgi girdiğinizde ise “Kullanıcı adı veya şifre hatalı!” mesajını göreceksiniz.

Bu örnek, Asp programlama dili ile basit bir giriş sayfası tasarlamanıza yardımcı olacaktır. Kodları kendi ihtiyacınıza göre özelleştirebilirsiniz.

Please follow and like us:

Bir yanıt yazın